W celu uszczelnienia systemu podatkowego, zwłaszcza w odniesieniu do podatku VAT, nastąpiły spore zmiany. Zgodnie z Ustawą z dnia 15 marca 2019 roku część przedsiębiorców prowadzących swoją działalność na terenie Polski, zobowiązana została do przechodzenia z dotychczasowego systemu ewidencji sprzedaży z użyciem kas fiskalnych z kopią elektroniczną paragonu na nową formę jaką jest system kas online.
Począwszy od stycznia 2020 roku kolejne grupy osób prowadzących działalność gospodarczą zobowiązane zostały do zmiany systemu rejestracji sprzedaży z użyciem kas fiskalnych. Tak zwane „stare kasy fiskalne” rejestrowały sprzedaż poprzez wydruk papierowego paragonu i zapisie jego kopi na dodatkowej rolce papieru lub rejestracji elektronicznej kopii paragonów. Zgodnie z Ustawą, która nabrała mocy prawnej 1 maja 2019 roku, niektórzy przedsiębiorcy zobowiązani są do zastąpienia dotychczasowych kas fiskalnych nowymi kasami online.
W celu usprawnienia całego procesu zdecydowano się na wprowadzanie zmian stopniowo. Stopniowanie zmian to wyznaczenie terminów na wprowadzenie kas online, dla poszczególnych grup przedsiębiorców w różnym czasie.
Do wprowadzenia zmian zobligowane zostały:
Zgodnie z art. 48 § 1 Ordynacji podatkowej w szczególnych przypadkach przedsiębiorca może wystąpić z wnioskiem do urzędu skarbowego o odroczenie obligatoryjnego terminu wprowadzenia kasy fiskalnej. Urząd skarbowy ma miesiąc na rozpatrzenie złożonego wniosku.
Zmiany wprowadzone w systemie rozliczeń podatkowych sprowadzają się bezpośrednio do tego, że każda obowiązkowo ewidencjonowana sprzedaż zostaje automatycznie przesłana na serwery Ministerstwa Finansów. Papierowy paragon otrzymuje do ręki klient, a dane w formie elektronicznej drogą online trafiają do Centralnego Repozytorium Kas. Tym sposobem Ministerstwo Finansów ma bezpośrednią informację o każdej sprzedaży dokonanej przez urządzenie fiskalne online.
Terminal płatniczy jest urządzeniem za pomocą którego możliwe jest dokonywanie płatności bezgotówkowych. Dzięki nim klient może dokonać płatności kartą płatniczą, urządzeniem mobilnym lub np. Blikiem. Ze względu na dużą popularność płatności zbliżeniowych w Polsce, wszystkie terminale obecnie stosowane w naszym kraju mają możliwość obsługiwania transakcji zbliżeniowych.
W przypadku sprzedaży prowadzonej poza stacjonarnymi sklepami, sprzedający również jest obowiązany do prowadzenia rejestru sprzedaży. Dla wygody oraz dla możliwości wywiązania się z obowiązku rejestracji sprzedaży, sprzedawca prowadzący np. handel obwoźny lub wykonujący usługi bezpośrednio u klienta ma do dyspozycji przenośne/mobilne urządzenie rejestrujące sprzedaż. Mają one wbudowane akumulatory, dzięki czemu po naładowaniu mogą pracować bez podłączenia do źródła zasilania. W przypadku korzystania z przenośnej kasy online można przesyłać dane do Centralnego Repozytorium Kas za pośrednictwem sieci GSM. To rozwiązanie wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców prowadzących działalność w tzw. terenie.
Wraz z wprowadzeniem nowych zasad ewidencji sprzedaży za pomocą kas online, powołany został do życia organ nazwany Centralne Repozytorium Kas, czyli w skrócie CRK. Jest to system teleinformatyczny za pomocą którego odbierane i gromadzone są dane pochodzące z kas fiskalnych. Oprócz gromadzenia wymienionych danych, CRK wykonuje również analizy przesłanych informacji. CRK jest systemem działającym w dwie strony, oznacza to że nie tylko zbiera i analizuje dane, ale także ma możliwość zdalnego przekazywania poleceń dotyczących działania i pracy urządzeń fiskalnych.