System POS to bez wątpienia najpopularniejsze obecnie rozwiązanie dla stanowiska sprzedaży. Czym dokładnie jest system POS? Sprawdźmy!
Do niedawna system POS ( ang. Point of Sale) oznaczał zestaw urządzeń informatycznych oraz fiskalnych przeznaczonych do obsługi punktu sprzedaży detalicznej. W skład klasycznego zestawu POS wchodzą narzędzia fiskalne (drukarki fiskalne, terminal kart płatniczych), narzędzia informatyczne ( aplikacje sprzedażowe) oraz urządzenia peryferyjne jak tablet, ekran dotykowy, smartfon, skaner kodów kreskowych, waga i wszelkie inne urządzenia niezbędne do sprawnej obsługi klientów.
Zależnie od branży i jej specyfiki przedsiębiorca może kupić gotowy zestaw lub stworzyć własny system kasowy, dobierając poszczególne komponenty adekwatnie do aktualnych oraz przyszłych potrzeb.
POS ma o wiele więcej funkcjonalności. Za pomocą kasy fiskalnej można rejestrować sprzedaż. Natomiast POS daje takie możliwości jak m. in.:
- tworzenie raportów i analizy sprzedażowych
- zarządzanie magazynem
- monitorowanie czasu pracy pracowników
- tworzenie zamówień specjalnych
- obsługa rezerwacji, zwrotów, reklamacji.
Drukarka fiskalna jest tylko elementem systemu sprzedaży. Nie może rejestrować sprzedaży samodzielnie.
Można śmiało napisać, że system POS tworzy centrum zarządzania punktem sprzedaży. Gromadzi dane sprzedażowe czy magazynowe dotyczące towaru, rejestruje sprzedaż online, generuje analizy handlowe, dzięki którym można lepiej i szybciej prowadzić sprzedaż.
System POS posiada szereg zalet:
- automatyzuje proces obsługi transakcji, co sprawia, że cały proces zakupowy jest szybki
- pozwala na precyzyjne zarządzanie stanami magazynowymi oraz ofertą
- umożliwia generowanie szeregu raportów i analiz jak sprzedaż produktów, analiza zysków i strat, czy też preferencje gości w zakresie menu, co pozwala przedsiębiorcy wiedzieć co się sprzedaje, a co nie
- pozwala na obsługę różnego rodzaju form płatności, w tym kart kredytowych, płatności zbliżeniowych, płatności mobilnych czy systemu bonowego
- wydajnie umożliwia obsługę różnych form transakcji, co ważne jest zwłaszcza w gastronomii, która charakteryzuje się m.in. zamówieniami online, dostawami do domu, obsługą stolika, promocjami itp.
- dzięki raportom generowanym przez system POS, przedsiębiorcy mogą lepiej monitorować pracę personelu czy kelnera
- oferuje wysokiej jakości funkcje zabezpieczające przed oszustwami, takie jak monitorowanie transakcji czy kontrola dostępu
- daje możliwość zdalnego dostępu do danych sprzedażowych bez konieczności przebywania na terenie lokalu. Za pomocą oprogramowania można łatwo zarządzać punktem gastronomicznym z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie.
Obecnie razem z dynamicznym rozwojem technologicznym oraz trendem do miniaturyzacji system POS to już nie musi być zestaw narzędzi fiskalno-komputerowych. Teraz dostępne są już POS-y jako jedno, nieduże, kompaktowe i kompleksowe urządzenie. I takim urządzeniem może się posługiwać sprzedawca. Tego typu POS-y produkują czołowe firmy fiskalne jak Posnet czy Elzab.
Taki wielofunkcyjny POS zamknięty w jednym urządzeniu ma kilka przewag nad klasycznym zestawem.
Oto one:
- cena ( jedno urządzenie jest tańsze niż kilka)
- ergonomia ( w punkcie handlowym łatwiej wygospodarować miejsce na jedno urządzenie niż na cały zestaw)
- prostsza obsługa
- natychmiastowe działanie ( urządzenia z zestawu POS trzeba ze sobą skonfigurować, podczas gdy POS w jednym urządzeniu może być gotowy do pracy natychmiast po wyciągnięciu go z pudełka)
- mobilność.
I warto dodać, że taki POS w jednym urządzeniu jest kompletnym i pełnowartościowym narzędziem fiskalnym.
POS sprawdzi się w każdej branży. Warto jednak zastanowić, czy w aktualnym momencie rozwoju firmy potrzebujemy już POS-a czy może wystarczy nam standardowa kasa fiskalna.