Szukaj
Strefa wiedzy

Skorzystaj ze źródła rzetelnych informacji dotyczących branży fiskalnej i sprawdź jaka jest cena systemów POS

15.07.2025
Czy przedsiębiorca może zrezygnować z kasy fiskalnej?

Gdy przedsiębiorca przechodzi wyłącznie na sprzedaż wysyłkową może zrezygnować z kasy fiskalnej? Jakie warunki musi spełnić?
 

Rezygnacja z kasy fiskalnej przy sprzedaży wysyłkowej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej

Art. 2 ust. 1 w związku z pozycją 41 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących stanowi, że przedsiębiorca sprzedający towary w systemie wysyłkowym nie musi posiadać kasy fiskalnej. W systemie wysyłkowym to znaczy, ze wysyła towar klientowi za pomocą poczty lub kuriera.

Prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej przy sprzedaży wysyłkowej - warunki

Dzieje się tak pod warunkiem, że dostawca towaru (sprzedający) otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Zwolnienia z kasy przy sprzedaży wysyłkowej - warunki

A czy przedsiębiorca, który rejestrował sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej przechodzi wyłącznie na sprzedaż wysyłkową może zrezygnować z korzystania z kasy fiskalnej? Tak, o ile oczywiście spełni powyższe warunki dotyczące otrzymywania zapłaty i dowodów potwierdzających sprzedaż.

Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 16 stycznia 2024 roku.

Jak zrezygnować z kasy fiskalnej - formalności

Jeżeli przedsiębiorca, który przeszedł na sprzedaż wysyłkową spełnia wszystkie powyższe wymogi, to może zrezygnować z korzystania z kasy fiskalnej. Zanim jednak to zrobi musi wykonać szereg czynności określonych w art. 31 lub 34 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Trzeba m. in.: sporządzić i złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego wniosku o wyrejestrowanie kasy wraz z odpowiednimi dokumentami.

Oto kolejne czynności, które musi wykonać przedsiębiorcy gdy kończy używanie kasy ONLINE:

 

  • wystawia raport fiskalny dobowy
  • bez zbędnej zwłoki po automatycznym przejściu kasy w tryb tylko do odczytu albo po zapewnieniu, przy pomocy serwisanta, przejścia kasy w tryb tylko do odczytu dokonuje, przy pomocy serwisanta, odczytu zawartości pamięci fiskalnej. Robi się przez wystawienie raportu fiskalnego rozliczeniowego lub łącznego raportu fiskalnego rozliczeniowego. Następnie przedsiębiorca musi sporządzić z tego działania protokół. Wzór tego protokołu jest załącznikiem do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących
  • przedsiębiorca składa protokół odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy razem z raportem fiskalnym rozliczeniowym lub łącznym raportem fiskalnym rozliczeniowym do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Powinien to zrobić w terminie 5 dni od dnia sporządzenia protokołu
  • do naczelnika właściwego urzędu skarbowego przedsiębiorca składa również wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji kas.