System ERP to rodzaj modułowego oprogramowania do kompleksowego zarządzania całą firmą. System POS służy do zawiadywania sprzedażą w punkcie handlowo-usługowym, a także oferuje inne funkcjonalności. Oba to nowoczesne systemy biznesowe. Czy można zintegrować te dwa oprogramowania?
System ERP ( Enterprise Resource Planning) jest oprogramowaniem służącym do całościowego zarządzania firmą.
ERP pozwala na kontrolę i kierowanie przedsiębiorstwem w takich obszarach jak:
Cechą charakterystyczną oprogramowania ERP jest działanie na jednej bazie danych. Dzięki temu, dane i informacje przygotowywane w jednym obszarze systemu ERP ( np. w transporcie i logistyce) są od razu widoczne przez użytkowników pracujących aktualnie w innym dziale systemu ERP ( np. zarządzającego produkcją, księgowości czy finansach).
Wybór systemu ERP zapewnia kierownictwo firmy pełną kontrolę nad:
Do najważniejszych zadań oprogramowania ERP należy polepszenie procesów dotyczących kontroli produkcji, zasobów magazynowych, obiegu dokumentów, finansów i personelu. Można powiedzieć, ze ERP pomaga organizować i usprawniać firmę całościowa, w każdej sferze.
Rozwiązanie ERP kontroluje zasoby materiale i niematerialne firmy i podpowiada jak w przemyślany sposób nimi zarządzać. To sprawia, że zespół pracowników czy finanse przedsiębiorstwa są w pełni wykorzystywane. Dzięki temu firma może lepiej, bardziej precyzyjnie zawiadywać swoją produkcją, lepiej dostosowywać swoją ofertę pod zmieniające się trendy i wymogi rynkowe czy do obecnej sytuacji gospodarczej kraju, w którym działa.
Operując na konkretach, korzystanie z systemu ERP pozwala szybko dowiedzieć się np. :
Czym jest system POS? POS (point of sale) to zestaw urządzeń fiskalnych oraz narzędzi informatycznych. Dobry system POS przeznaczony jest do obsługi sprzedaży w punkcie usługowym, gastronomii, punkcie sprzedaży.
W skład systemu POS wchodzą m. in.:
Oferta rynkowa POS-ów jest bardzo szeroka i różnorodna, dlatego wybór odpowiedniego systemu POS dla firmy nie jest problemem. Przedsiębiorcy mogą kupić gotowy zestaw lub skonfigurować własny system, zależnie od swoich potrzeb.
Funkcje systemu POS, oprócz samej rejestracji sprzedaży oferują wiele innych możliwości m. in.:
Zastosowanie systemu POS pozwala przedsiębiorcy w pełni kontrolować działania sklepu, restauracji czy hotelu. Jak zatem widać, funkcjonalności systemów POS i ERG częściowo się pokrywają.
Taka integracja jest możliwa. Jeżeli firma ma dobrze przystosowany do swoje działalności system ERP, który znakomicie monitoruje działania zakupowe, produkcję, prace magazynowe itp. może dołożyć do niego nowy system POS i zintegrować go z ERP. Co więcej koszt finansowy i wyzwanie organizacyjne będą mniejsze niż gdyby miała nastąpić wymiana jednego systemu na drugi.
Natomiast firmy, w których system ERP nie działa na 100% lub jest przestarzały czy źle dopasowany lepiej wyjdą na wymianie całego systemu na POS.
Podsumowując: system POS może być integralną częścią modułu ERP. Dostosowanie i integracja systemów jest możliwa. POS może być integralną częścią ERP. ERP to system bardziej holistyczny, monitoruje w czasie rzeczywistym procesy biznesowe całej firmy. POS dokonuje optymalizacji potrzeb firmy w mniejszym zakresie. Dlatego wdrożenie polegające po połączeniu obu systemów w sposób płynny jest możliwe.