Kasa fiskalna nie wymaga podłączenia do dedykowanego oprogramowania, a drukarka fiskalna musi być połączona z odpowiednim programem sprzedażowym. To oznacza, że koszty w drugim przypadku będą większe. Oczywiście rejestrując kasę fiskalną musimy do niej wprowadzić informacje o wszystkich produktach i usługach, które muszą być na urządzeniu zapisane, a dotyczy to nazwy, ceny czy stawki VAT. Kasa fiskalna może mieć pamięć nawet na 15 tys. pozycji. Jeśli jednak biznes zaczyna się rozwijać wtedy kasa fiskalna ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim nie można aktywnie zarządzać promocjami i nabijać ich na zwykłej kasie, co jest ważne z punktu widzenia branż, gdzie takie działania są na porządku dziennym. Ponadto nie można analizować stanów magazynowych i prowadzić szeroko pojętych analiz sprzedażowych.
Wybór pomiędzy dwoma rozwiązaniami zależny jest w dużej mierze od tego, czy oczekuje się realnych analiz sprzedażowych, które daje program sprzedażowy. Takich analiz nie zagwarantuje nam kasa fiskalna. Takie urządzenia są coraz bardziej zaawansowane technologicznie , jednak w dalszym ciągu to drukarka fiskalna może być połączona z programem sprzedażowym.
Zdecydowanie w dużych sieciach handlowych lepiej sprawdzają się mobilne stanowiska sprzedaży POS. Tutaj wprowadzanie nowych towarów czy promocji jest możliwe na bieżąco, a kasa fiskalna ma określoną pojemność jeśli chodzi o zapis kodów. Niemniej jednak dla średnich i małych przedsiębiorców to właśnie kasa fiskalna z terminalem płatniczym będzie najlepszym rozwiązaniem. Sprawdzi się w branży meblowej czy firmie oferującej usługi cateringowe czy też wynajmującej lokale na wesela i inne uroczystości. Oczywiście to tylko przykłady. Kasa fiskalna i terminal płatniczy obecnie muszą działać w ramach jednego stanowiska kasowego, gdyż coraz więcej osób płaci bezgotówkowo. Warto zatem dopasować rozwiązanie do własnych potrzeb.