POS (ang. point of sale - punkt sprzedaży) to zestaw urządzeń służących do dokonywania i rejestracji sprzedaży w lokalu handlowo-usługowym w różnych branżach. POS jest bardzo popularny m.in. w gastronomii. A jaka jest jego historia? Kiedy powstał i zaczął działać pierwszy program POS?
W wersji klasycznej system POS składa się z:
Dodatkowo, w skład POS-a może wchodzić skaner kodów kreskowych czy waga. Obecnie zamiast dużego monitora komputerowego często używa się smartfona. Wdrożenie systemu POS bywa kosztowne, ale jest zdecydowanie opłacalne.
System POS ułatwia zarządzanie punktem handlowym. Ten kompleksowy system pozwala na szybką obsługę klienta i zarządzanie sprzedażą. Poza tym monitoruje stany magazynowe, oferuje łatwy dostęp do danych i historii zamówień czy generuje raporty i analizy sprzedaży.
POS to oprogramowanie , które znakomicie sprawdza się w gastronomii. Nowoczesny system POS jest w stanie usprawniać obsługę kelnerską w gastronomii. To klucz do sukcesu dla wielu biznesów. Obecnie system POS dla restauracji to może być nawet jedno, mobilne i intuicyjne w obsłudze urządzenie. Jedno czy zestaw - usprawnia zarządzanie sprzedażą.
W 1879 została wynaleziona została kasa fiskalna roku przez właściciela saloonu Jamesa Ritty'ego z Ohio.
Dość duże i jak na dzisiejszy standardy proste urządzenie pozwalało na rejestrowanie transakcji bez błędów. Dzięki temu zarządzenia saloonem stało się prostsze i bardziej dochodowe.
James Ritty sprzedał swój wynalazek National Cash Register Corporation (NCR) w 1884 roku. NRC dodał do kasy fiskalnej szufladę na pieniądze i rolkę papieru na paragony.
Oprogramowanie POS został wdrożony w 1973 roku przez firmę IBM. Był to jeszcze gabarytowo duży i dość skomplikowany system. Tego typu pierwszy POS był używany przez sieć supermarketów Pathmark w USA.
Pionierski zestaw POS był zbudowany z wielu elementów, połączonych ze sobą za pomocą kabli.
Głównym elementem był komputer centralny IBM 3650 Store System, który zawierał pamięć masową na dyskach twardych i taśmach magnetycznych, mikroprocesor Intel 8008 i interfejs graficzny na monitorze. Komputer ten połączony był z terminalami POS IBM 3660 Supermarket System, które były zainstalowane przy kasach. Terminale te składały się z:
Komputer centralny komunikował się z terminalami za pomocą sieci LAN IBM 3651 Data Adapter. System ten pozwalał na automatyczne odczytywanie kodów kreskowych z produktów, wyświetlanie cen i podsumowania transakcji na monitorze, drukowanie paragonów i otwieranie szuflady kasowej.
Pierwsze systemy POS pracowały w dużych sieciach handlowych, które wymagały dużej mocy obliczeniowej i pojemności pamięci. POS-y były drogie i bardzo skomplikowane w obsłudze.
Ten stan utrzymywał się przez całe lata 70-te.
W latach 80. XX wieku systemy POS zaczęły się rozwijać i unowocześniać. Pozwolił na to rozpędzający się postęp technologiczny oraz standaryzacja kodów kreskowych. Mniejsze i tańsze komputery PC czy Mac zostały wykorzystane do obsługi systemów sprzedażowych. Pojawiły się również pierwsze przenośne urządzenia, które również zostały wykorzystane do systemów POS.
W 1986 dla sieci delikatesów w Nowym Jorku stworzono pierwszy graficzny interfejs dotykowy.
Prawdziwa rewolucja nadeszła, kiedy pełną parą w POS-ach zaczął był wykorzystywany internet.
Microsoft w 1990 roku, stworzył pierwszego POS-a dla restauracji. Oprogramowanie sprzedażowe stało się nowym standardem dla restauratorów.
Pojawienie się Internetu umożliwiło również restauracjom sprzedaż i obsługę za pomocą kart płatniczych. I tak pojawiła się i zaczęła być coraz szerzej stosowana płatność bezgotówkowa.
Obecnie systemy POS odgrywają kluczową rolę w wielu branżach. Z pewność dalsza miniaturyzacja i automatyzacja pomoże im w rozwoju. A także rozwoju ich funkcjonalności. System POS dla gastronomii pozwala już teraz na śledzenie pracy kelnera i personelu, efektywne zarządzanie sprzedażą, zdalny dostęp do danych, analizę danych, zarządzanie magazynem, kontrolę nad zamówieniami, monitoring dostaw.
System POS umożliwia również wiele innych rzeczy:
Zatem o przyszłość systemu POS możemy być spokojni.