Jak obliczyć kiedy wypada obowiązkowy przegląd techniczny kasy fiskalnej?
Według ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. A obowiązkowy przegląd kasy rejestrującej wykonywać nie rzadziej niż co dwa lata. Jak jednak liczyć ten termin?
Wyjaśnijmy najpierw sformułowanie, ze obowiązkowy przegląd techniczny pracy kasy należy wykonywać nie rzadziej niż co dwa lata. Oznacza to, że przedsiębiorca może dokonywać przeglądu kasy częściej niż co dwa lata, a termin kolejnego przeglądu kasy nastąpi po dwóch latach od ostatniego przeglądu. Dodajmy, że wcześniejsze dokonanie przeglądu przerywa bieg dwuletniego terminu.
Fiskalizacja bywa nazywana również legalizacją kasy rejestrującej. Po objęciu kasy w używanie przez przedsiębiorcę fiskalizacja kasy jest niezbędna, aby kasa rejestrująca rozpoczęła swoją „normalną” pracę, czyli zaczęła rejestrować sprzedaż w punkcie handlowo- usługowym. Fiskalizacja to odpowiednie zaprogramowanie kasy. Jest to czynność jednorazowa i ma na celu zsynchronizowanie pracy modułu fiskalnego z pamięcią fiskalną kasy. Fiskalizację kończy wydruk dobowego raportu z kasy fiskalnej, który dołączany jest do książki kasy.
Fiskalizacji kasy dokonuje serwisant, pracownik firmy, która będzie odpowiadać za serwisowanie kasy rejestrującej. Wprowadza on do pamięci kasy rejestrującej NIP przedsiębiorcy, nazwę oraz inne dane dotyczące prowadzącego działalność. Wszystkie te informacje, poza NIP, mogą być zmieniane. Przedsiębiorca powinien korzystać jedynie z takiego serwisu, zarówno gwarancyjnego, jak i pogwarancyjnego, który posiada autoryzację producenta krajowego lub importera kasy rejestrującej.
Według rozporządzenie Ministra Finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących podczas przeglądu kasy fiskalnej należy wykonać następujące czynności:
Trwa to wszystko maksymalnie 40 minut. Dodajmy, że przeglądu technicznego kasy dokonuje serwisant. Serwisant może jeszcze wyczyścić kasę rejestrującą, jeśli zajdzie taka potrzeba. Cena takiego przeglądu wynosi kilkaset złotych.
W Ustawie o VAT. Art. 111. ust. 6ka. czytamy, że: gdy podatnik nie podda kasy rejestrującej w terminach określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 7a pkt 4 obowiązkowemu przeglądowi technicznemu przez właściwy podmiot prowadzący serwis, naczelnik urzędu skarbowego nakłada, w drodze decyzji, na podatnika karę pieniężną w wysokości 300 zł.