Przedsiębiorcy posiadający kasę fiskalną są zobligowani do przygotowywania raportów sprzedaży. Sprawdźmy jak należy prawidłowo księgować przychody z kasy fiskalnej.
Dokumenty kasowe do księgowania przychodów z kasy fiskalnej. raporty z kasy fiskalnej, raporty okresowe: dobowe i miesięczne
Żeby prawidłowo zaksięgować przychody z kasy fiskalnej trzeba sporządzić raport dobowy oraz raport miesięczny. Raport dobowy drukuje się na koniec każdego dnia sprzedażowego, już po ostatnim kliencie. Można również raport dobowy przygotować w dniu następny. Jednak trzeba to zrobić przed zrealizowaniem pierwszej sprzedaży.
Raport miesięczny przygotowuje się po skończeniu sprzedaży w ostatnim dniu danego miesiąca. I tu również jest możliwość wygenerowania takiego raportu w dniu następnym. Ale trzeba to zrobić przed pierwsza sprzedażą.
Raport dobowy i miesięczny tworzy się w kasie fiskalnej. Takie raporty zawierają dane sumaryczne o obrocie i kwotach należnego podatku VAT za daną dobę lub za wybrany okres (w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku).
Nowoczesne kasy fiskalne są w stanie wygenerować również raporty niefiskalne, np. raport pracy każdego pracownika, dane dotyczące sprzedaży, jaka jest kwota w kasie.
Księgowanie przychodów z kasy fiskalnej w pliku JPK_V7
Według § 11 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, „podatnicy którzy ewidencjonują sprzedaż na kasie fiskalnej zobowiązani są do oznaczania, raportu fiskalnego w pliku JPK_V7 symbolem RO.” Symbol ten jest dedykowany dla dokumentów zbiorczych wewnętrznych zawierających informacje o sprzedaży z kas rejestrujących.
Zatem przedsiębiorca zobligowany do rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej musi w JPK stosować dodatkowe oznaczenie raportu okresowego z kasy fiskalnej symbolem RO.
Jak wygląda ewidencja przychodów z kasy fiskalnej w Księdze Przychodów i Rozchodów?
Firmy rozliczające się na zasadach ogólnych oraz opodatkowane podatkiem liniowym, ewidencjonują przychody z urządzenia fiskalnego w księdze przychodów i rozchodów.
Obecnie sami przedsiębiorcy decydują czy chcą rozliczać podatek dochodowy na podstawie raportów dobowych fiskalnych, czy raportów miesięcznych fiskalnych.
Jeżeli przedsiębiorca rozlicza się na podstawie raportów miesięcznych dokonują zapisów w KPiR na koniec każdego miesiąca. Natomiast jeśli podatnik zdecydował się na korzystanie z raportów dobowych to dokonuje zapisów w KPiR na koniec każdego dnia. Te dane należy umieścić/zapisać w kolumnie 7, która nazywa się "sprzedaż towarów i usług".
Dane z raportów miesięcznych trzeba uszczuplić o np. zwroty, czyli kwoty mające wpływ na wysokość przychodu.
Ewidencjonowanie przychodów z kasy fiskalnej na ryczałcie
Jeżeli ktoś rozlicza się na ryczałcie, tez decyduje czy rozlicza się używając raportów dobowych czy miesięcznych.
Rozliczający się tak przedsiębiorcy są zobligowani do ewidencjonowania zwrotów oraz oczywistych pomyłek. Przy takich rozliczeniach istotne jest, żeby konkretne transakcje były zaksięgowane jako przychody według prawidłowej stawki ryczałtu. ma to znaczenie w przypadku podatników, których działalność obejmuje różne stawki ryczałtu.