Szukaj
Strefa wiedzy

Skorzystaj ze źródła rzetelnych informacji dotyczących branży fiskalnej i sprawdź jaka jest cena systemów POS

15.07.2025
Jak wykonać utylizację i likwidację kasy fiskalnej?

Czy w momencie zakończenia korzystania z kasy fiskalnej przez przedsiębiorcę należy ją zutylizować? A jeżeli tak, to na jakich warunkach to zrobić?

Czy kasa fiskalna ulega likwidacji?

Warunki na jakich należy zutylizować kasę fiskalną po zakończeniu jej używania określa rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących z dnia 29 kwietnia 2019 roku. Według powyższego rozporządzenia przedsiębiorca może zutylizować kasę fiskalną po zakończeniu jej używania. Nie ma obowiązku przechowywania pamięci fiskalnej kasy fiskalnej.

Wniosek o wyrejestrowanie kasy fiskalnej - czynności

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących wymienia czynności, które musi wykonać przedsiębiorca w momencie zakończenia działalności gospodarczej lub zakończenia pracy kasy fiskalnej w trybie fiskalnym.

Należą do nich:

  • wygenerowanie raportu fiskalnego dobowego i raportu fiskalnego miesięcznego
  • wykonanie (przy pomocy serwisanta) odczytu pamięci fiskalnej i wygenerowanie raportu fiskalnego rozliczeniowego, następnie przygotowanie z tych czynności protokołu
  • przekazanie protokołu odczytu pamięci fiskalnej razem z raportem fiskalnym rozliczeniowym do właściwego dla przedsiębiorcy naczelnika urzędu skarbowego, jest na to 5 dni
  • przygotowanie i złożenie, razem z powyższymi dokumentami, do właściwego dla przedsiębiorcy naczelnika urzędu skarbowego wniosku o wyrejestrowanie kasy z ewidencji kas.

W sytuacji zakończenia używania kasy ONLINE przedsiębiorca  jest zobowiązany zagwarantować odczyt i rejestrację danych z pamięci chronionej na zewnętrzny nośnik danych.

Utylizacja kasy fiskalnej

Możliwość utylizacji kasy fiskalnej została potwierdzona w piśmie z 13 grudnia 2023 roku (sygn. 0112-KDIL3.4012.625.2023.1.MC) wydanym przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w odpowiedzi na zapytanie przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca dopytywał czy po wycofaniu kasy rejestrującej z pracy w trybie fiskalnym (i nieważne czy jest to kasa rejestrująca z elektronicznym zapisem kopii, czy ONLINE) i po wykonaniu odczytu modułu kasy fiskalnej można zutylizować kasę fiskalną wraz z modułem fiskalnym? I czy przedsiębiorca nie ma obowiązku przechowywania kasy fiskalnej do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził,  że gdy przedsiębiorca kończy rejestrację sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, po wykonaniu odczytu modułu kasy fiskalnej oraz wszystkich pozostałych formalności może zutylizować urządzenie fiskalne.  Co oznacza, że przedsiębiorca może przekazać ją do utylizacji bądź dokonać jej zbycia do firmy serwisującej/producenta kas.


Obowiązujące przepisy nie narzucają przedsiębiorcy wymogu przechowywania pamięci likwidowanych kas fiskalnych. Zatem przedsiębiorca może ją zutylizować.