Ustawa o VAT nakłada na przedsiębiorców obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Istnieje oczywiście wiele wyjątków od tego obowiązku. Czy usługi kulturalne i rozrywkowe są zwolnione z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?
Obowiązek posiadania kasy fiskalnej
Art. 111 ust. 1 ustawy o VAT określa, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Natomiast art. 111 ust. 8 tej samej ustawy stanowi, że minister właściwy do spraw finansów publicznych może zwolnić, w drodze rozporządzenia, na czas określony, niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku posiadania kasy fiskalnej oraz określić warunki korzystania ze zwolnienia, mając na uwadze interes publiczny, w szczególności sytuację budżetu państwa.
Zwolnienie z obowiązku stosowania kasy rejestrującej
Idąc za tym ostatnim przytoczonym artykułem Minister Finansów opublikował rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Rozporządzenie ustala jakie grupy podatników, na jakich warunkach i na jaki czas są zwolnione z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Jednym z warunków zwolnienia z obowiązku rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej jest wielkość obrotu. Przedsiębiorca którego obrót nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł nie musi rejestrować sprzedaży na kasie fiskalnej.
Z drugiej strony jest grupa przedsiębiorców, którzy ze względu na oferowany towar i świadczone usługi musi rejestrować sprzedaż na kasie fiskalnej. I to nawet w przypadku jeśli nie osiąga obrotu na poziomie 20 000 zł. To oznacza, że niektóre rodzaje towarów i usług muszą być rejestrowane na kasie fiskalnej. Zestaw tych towarów i usług jest wymieniony w § 4 ust. 1 pkt 1 oraz pkt 2 rozporządzenia.
Usługi kulturalne i rozrywkowe - czy trzeba mieć kasę fiskalną?
A co rozporządzenie mówi o usługach kulturalnych i rozrywkowych?
Usługi kulturalne i rozrywkowe to takie usługi, które mają na celu zapewnienie klientom rozrywki, relaksu, edukacji lub wzbogacenia ich życia kulturalnego. Przykładami takich usług mogą być:
Usługi kulturalne i rozrywkowe - obowiązek korzystania z kasy fiskalnej
Jak stanowi § 4 ust. 1 pkt 2 lit. k-l rozporządzenia, zwolnień z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej nie stosuje się do świadczenia usług:
Co oznacza, że sprzedaż usług kulturalnych i rozrywkowych (np. wstęp do teatru, kina, cyrku, dyskoteki) na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych podlega ewidencjonowaniu na kasie fiskalnej. Kasa fiskalna jest obowiązkowa dla większości przedsiębiorców, którzy świadczą usługi kulturalne i rozrywkowe na rzecz osób prywatnych i rolników.