W styczniu 2020 roku wprowadzone zostały nowe zasady dotyczące posiadania kas fiskalnych. Proces wdrażania nowych przepisów rozłożony został na kilka lat. W roku 2022 kolejna grupa przedsiębiorców zobowiązana jest dostosować się do nowego Rozporządzenia Ministra Finansów. Czy w roku 2023 każdy przedsiębiorca musi posiadać kasę fiskalną online?
Kasa fiskalna jest urządzeniem służącym do ewidencjonowania sprzedaży objętej takim obowiązkiem. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, każdy podmiot gospodarczy podlegający opodatkowaniu Podatkiem od Towarów i Usług – VAT, musi prowadzić sprzedaż z zastosowaniem kasy fiskalnej.
Kasa fiskalna starszej generacji prowadziła prostą ewidencję każdej transakcji, która zapisana była w pamięci kasy i na rolce papierowej będącej kopią, pozostającą u sprzedawcy. Klient dostawał paragon, wydrukowany na drugiej rolce papierowej. Kasa fiskalna mogła być jednak zintegrowana z komputerem, w którym znajdował się program zawierający stany magazynowe oferowanych produktów.
Jest to nowy rodzaj kas wprowadzany do firm objętych obowiązkiem ich posiadania. Zajmują się one również ewidencjonowaniem sprzedaży. Różnica polega na tym, że nowe kasy posiadają połączenie internetowe z Centralnym Repozytorium Kas, nad którym nadzór sprawuje Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie operacje wykonywany za pomocą kas fiskalnych online mogą podlegać kontroli przez nadzór.
Dla kogo kasy fiskalne online i od kiedy powstaje obowiązek ich posiadania? Odpowiedź jest zawarta w rozporządzeniu Ministra Finansów z 2020 roku. Na mocy tego rozporządzenia, każdy nowy podmiot gospodarczy prowadzący sprzedaż objętą podatkiem VAT musi taką kasę fiskalną posiadać. Od tego obowiązku istnieją pewne odstępstwa.
Jak zwykle, tak i w tym przypadku istnieją pewne odstępstwa. Jeśli nowy przedsiębiorca nie zadeklarował od początku prowadzenia sprzedaży objętej podatkiem VAT, ma taki obowiązek w chwili, kiedy jego sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przekroczy 20 000 złotych. Niezależnie czy to dotyczy minionego roku obrachunkowego, czy roku bieżącego podatnik ma obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej online.
Ponadto na mocy obowiązujących przepisów podatkowych, począwszy od 1 stycznia 2022 roku, kolejna grupa przedsiębiorców musi wymienić lub wprowadzić nowe urządzenia fiskalne online.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Finansów opublikowanym w Dzienniku Ustaw z 28 Grudnia 2021 roku, uregulowane zostało również zwolnienie przedmiotowe z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży z użyciem kas rejestrujących, obejmujące 52 pozycje. W zwolnieniu tym wymieniona została zarówno sprzedaż określonych dóbr, jak i rodzaje usług zwolnione z obowiązku ewidencjonowania.
Na ogół również sprzedaż poza sklepami i biurami, a prowadzona w halach targowych, targowiskach, bazarach, giełdach itp., podlega obowiązkowi rejestracji za pomocą kas fiskalnych online. W tym celu do sprzedaży wprowadzone zostały małe kasy fiskalne. Tego rodzaju urządzenia są bardzo mobilne i dzięki swojej konstrukcji mogą być używane poza stacjonarnym stanowiskiem sprzedaży. Jest to bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób prowadzących sprzedaż poza stacjonarnymi punktami.
Mała kasa fiskalna online sprawdzi się również doskonale w przypadku sprzedaży na straganach, w ogródkach gastronomicznych, małych punktach gastronomicznych ustawianych na plażach czy różnego rodzaju ciągach komunikacyjnych.
Zasilanie akumulatorowe oraz możliwość łączenia z siecią za pomocą Wi-Fi sprawia, że mała kasa fiskalna online jest bardzo uniwersalnym urządzeniem rejestrującym sprzedaż. Wi-Fi jest technologią umożliwiającą bezprzewodowe łączenie z siecią komputerową. Dzięki takim rozwiązaniom małe kasy fiskalne są znaczącym ułatwieniem dla wielu przedsiębiorców w spełnianiu obowiązku posiadania urządzenia rejestrującego i prowadzenia z jego pomocą rejestru sprzedaży zgodnie z nowymi przepisami podatkowymi.