Kiedy lekarz i dentysta powinni mieć kasę fiskalną? Czy tylko wtedy, gdy świadczy usługi medyczne w swoim gabinecie?
Co mówią przepisy o o ewidencjonowaniu sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej? W wielkim skrócie – jeżeli sprzedaż detaliczna przekracza 20 tys. zł rocznie, przedsiębiorca musi używać kasy fiskalnej. Jednak te mityczne 20 tysięcy nie obejmuje kilku grup zawodowych: fryzjerów, taksówkarzy, gabinetów kosmetycznych, warsztatów samochodowych, prawników, a także lekarzy oraz lekarzy dentystów.
To oznacza, że jeżeli lekarz czy dentysta chce świadczyć usługi medyczne (na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej czy rolników ryczałtowych), musi rejestrować sprzedaż na kasie fiskalnej nawet jeśli nie przekracza ona 20 tys. zł rocznie.
Wydaje się, że i w przyszłości lekarze będą musieli posiadać kasę fiskalną bez względu na wielkość sprzedaży. Tak przynajmniej wynika z nowego projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzeni ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych.
Zatem lekarz prowadzący własną praktykę musi posiadać kasę fiskalną. Co jeszcze warto wiedzieć w tej kwestii?
Nie tylko przyjmowanie pacjentów we własnym gabinecie, ale również wizyty domowe lekarz musi udokumentować paragonem. To oznacza, że będąc z wizytą u pacjenta lekarz powinien mieć ze sobą kasę fiskalną.
Jest pewien wyjątek od tej sytuacji. Lekarze obejmuje zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej w momencie prowadzenia usługi online.
Lekarz nie musi rejestrować transakcji na kasie fiskalnej, jeśli świadczy usługi medyczne wyłącznie na odległość, to znaczy przez telefon czy internet. Jeżeli usługa medyczna jest wykonywana w ten sposób, a zapłaty za konsultację dokonano za pośrednictwem banku, poczty lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej wtedy nie trzeba takiej usługi ewidencjonować na urządzeniu fiskalnym. Ważne jednak, żeby z dowodów zapłaty wynikało, kto i za jaką usługę zapłacił.
Jeżeli więc lekarz udziela wyłącznie teleporad nie musi mieć kasy fiskalnej. Jednak jest to wyjątkowo rzadka sytuacja, gdy lekarz praktykuje tylko online czy telefonicznie.
Lekarz, którzy świadczy usługi medyczne na rzecz osób prywatnych ma obowiązek ich ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej. Jednak, jeżeli lekarz pracuje na kontrakcie, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, w prywatnej przychodni czy szpitalu wówczas rozlicza się na podstawie wystawianych faktur bezpośrednio ze swoim pracodawcą. Lekarz jest tu tylko pracownikiem, a sprzedaż usługi medycznej jest potwierdzona fakturą.
Prawo uznaje, że w takim wypadku lekarz nie świadczy usług bezpośrednio na rzecz pacjentów. Bo wynagrodzenie otrzymuje od placówki, w której działa, a nie prywatnych osób, które leczy. I tym samym nie wystawia im paragonów. Tym samym, lekarz pracujący na kontrakcie nie musi posiadać urządzenia rejestrującego sprzedaż.
Osoby prowadzący swój gabinet lekarski, prowadzący własną praktykę lekarską muszą ewidencjonować sprzedaż usług medycznych na urządzeniu fiskalnym. Ten obowiązek nie odnosi się do lekarzy i dentystów, którzy rozliczają się nie ze swoim pacjentami, lecz innymi podmiotami czy instytucjami.
Na przykład są:
W ww. przypadkach pacjent nie płaci za usługę bezpośrednio lekarzowi. Nie ma tu więc domysłu sprzedaży na rzecz określonych w zapisach prawnych odbiorców, czyli „osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych”. A co za tym idzie lekarz nie musi mieć w takich przypadkach kasy fiskalnej.
Oczywiście lekarzy i lekarzy dentystów tak jak wielu innych podatników prowadzących działalność gospodarczą obowiązuje posiadania kasy online. Czyli urządzenia fiskalnego, które przesyła zarejestrowane dane bezpośrednio do repozytorium kas prowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową.
Zatem obowiązek posiadania kasy fiskalnej i prowadzenie ewidencji sprzedaży spoczywa na lekarzu, który prowadzi własny gabinet. Lekarz świadczący usługi w zakresie opieki medycznej w publicznej czy prywatnej poradni nie musi mieć kasy fiskalnej.