Szukaj
Strefa wiedzy

Skorzystaj ze źródła rzetelnych informacji dotyczących branży fiskalnej i sprawdź jaka jest cena systemów POS

15.07.2025
Limit obrotów na kasie fiskalnej

Jeżeli przedsiębiorca nie przekracza określonego limitu obrotów nie musi nabywać kasy fiskalnej. Jak obliczyć ów limit obrotów? Wyjaśniamy!

Zwolnienie z kasy fiskalnej a limit obrotu

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT przedsiębiorca sprzedający towary lub usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych powinien tę sprzedaż rejestrować na kasie fiskalnej. Oczywiście istnieją możliwości zwolnienia z tego obowiązku. Jedną z nich jest limit obrotów. Według § 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT przedsiębiorca może być zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej jeżeli limit obrotów w trakcie roku podatkowego nie przekroczył 20 000 zł.

Limit obrotów na kasie fiskalnej , kalkulator limitu

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT obrotem jest wszystko, "co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika".

Jak ustalić limit obrotu i korzystać ze zwolnienia podmiotowego

Żeby ustalić kwotę obrotu, która pozwala na uchylenie się od obowiązku zakupu kasy fiskalnej, należy dodać cały obrót który ma przedsiębiorca na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. 

Limit obrotu 20 000 - różne rodzaje działalności

Żeby ustalenia limitu obrotów na kasę fiskalną były prawdziwe przedsiębiorca nie może pomijać różnych rodzajów działalności, które prowadzi wobec różnych osób, jeżeli działalności te prowadzone są pod szyldem jednej firmy. Warto mieć na uwadze, że jeżeli przedsiębiorca w tym samym czasie prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, wówczas obrotu z tytułu takiej sprzedaży nie wlicza się do kwoty uprawniającej do zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej.

Czym jest rok podatkowy w zwolnienie z obowiązku posiadania kasy?


Według art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o VAT:


1. Rokiem podatkowym (…) jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

2. W przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.”.

Zakup kasy fiskalnej ze względu na przekroczenie limitu obrotów

Przedsiębiorca, który dotychczas korzystał ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej i w końcu przekroczył limit obrotu w wysokości 20 000 zł, jest zobligowany do zainstalowania kasy fiskalnej w terminie dwóch miesięcy, które nastąpią bezpośrednio po miesiącu, w którym wystąpiło przekroczenie limitu obrotów.

Dotyczy to zarówno przedsiębiorców dopiero rozpoczynających działalność, jak i tych, którzy działają biznesowo już od dawna. Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca limit sprzedaży przekroczy w kwietniu obowiązek zastosowania kasy rejestrującej zaistnieje od 1 lipca.