System POS swoje walory znakomicie prezentuje w dużej restauracji, gdzie jest wielu klientów, masa zamówień i wysoki obrót. Dzięki systemowi POS właściciel łatwiej i szybciej „ogarnie” to wszystko, co pod względem sprzedażowym dzieje się w jego restauracji. Jakie funkcje powinien mieć system POS, żeby sprawdzał się w punkcie gastronomicznym?
Kiedyś, żeby prowadzić punkt gastronomiczny wystarczała kasa fiskalna. Dziś przedsiębiorcy wybierają kompleksowy system POS. Dlaczego? POS ma liczne zalety oraz znaczące przewagi nad kasą fiskalną. Ma o wiele więcej funkcji niż tradycyjna kasa.
System POS pozwala na:
Wyżej wymienione funkcje to daleko nie wszystko. Trzeba wspomnieć o ułatwieniach, które oferuje oprogramowanie systemu POS w zarządzaniu dowozami. Np. w pizzerii posiadającej POS-a dostarczania posiłków do klienta jest szybsze i prostsze. Można na bieżąco kontrolować proces zamówień, status realizacji, a nawet sprawdzać, gdzie aktualnie są kierowcy.
System POS oferuje również możliwość przesyłania zamówień zbieranych przez kelnera bezpośrednio do kuchni czy połączenie z terminalami do płatności bezgotówkowej.
Wielu klientów, w trosce o zdrowie chce sprawdzić skład oraz kaloryczność proponowanych dań. Takie informacje również można w prosty sposób przekazać dzięki oprogramowaniu sprzedażowemu.
Często oprogramowanie dla restauracji skonstruowane jest w systemie modułowym. Tzw. restaurator korzysta z funkcjonalności programu bazowego, ale ma możliwości dodawania do oprogramowania kolejnych modułów, które będą pasowały do profilu jego działalności.
Modułowa konstrukcja pozwala na wybranie tych elementów programu POS, z których będzie się korzystać w lokalu. Dzięki temu system POS bardziej odpowiada oczekiwaniom restauratora. I co ważne, płaci się tylko za te funkcje programu, które są autentycznie potrzebne.
Do najczęściej spotykanych modułów oprogramowania należą:
System POS ma jednak i swoje wady. Z pewnością sporym minusem jest duży koszt zakupu POS-a. Taki system to zazwyczaj kilka, zintegrowanych ze sobą urządzeń (drukarka fiskalna, program sprzedażowy, tablet itp.). A to wszystko kosztuje. Oprócz tego, ponieważ jest to rozwiązanie zaawansowane technologicznie, jego wdrożenie, integracja oraz przeszkolenie personelu może być czasochłonne.
Jednak i te minusy można obecnie wyeliminować. W sprzedaży są już nieduże, kompaktowe POS-y. Całe systemy zamknięte w jednej obudowie. To znacznie obniża koszty zakupu. Taki jest np. Posnet Vero. To jedno urządzenia, ale pełnoprawny POS. A jego wdrożenie też jest banalnie proste. Posnet Vero jest gotowe do pracy od razu po wyciągnięciu z pudełka.
Zdecydowanie system POS w restauracji oznacza: sprawniejsze działanie, lepsze zarządzanie i udogodnienia dla personelu. A wiadomo, dobrze prowadzona restauracja oznacza zadowolonych klietów. Którzy nie tylko chętnie będą wracać, ale i namówią znajomych na wizytę. A to oznacza czysty zysk dla restauratora.