Szukaj
Strefa wiedzy

Skorzystaj ze źródła rzetelnych informacji dotyczących branży fiskalnej i sprawdź jaka jest cena systemów POS

07.04.2025
Organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, fundacje czyli NGO i kasa fiskalna

Czy organizacje pozarządowe/fundacje/stowarzyszenia muszą mieć kasę fiskalną? A jeżeli tak, to w jakiej sytuacji muszą ewidencjonować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej?

Co to jest NGO?

NGO to skrót od angielskiego terminu Non – Government Organization, co oznacza Organizacja Pozarządowa. tego typu organizacje są powołane przez osoby prywatne do realizacji określonych celów. Cechą wspólną  NGO jest działanie na rzecz szeroko pojętej pomocy i rozwiązywaniu różnych problemów.

Organizacje takie nie powinny także mieć zysków, a zgromadzone środki muszą być wydawane w określony sposób. NGO może funkcjonować na terenie jednego lub kilku krajów jednocześnie, jednak odbywa się to na podstawie umów cywilnoprawnych, w sposób niezależny od rządów tych państw.

Kiedy organizacje pozarządowe muszą mieć kasę fiskalną?

NGO musi mieć kasę fiskalną w sytuacji gdy:

1. sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej  przekroczyła sumę 20 tysięcy złotych rocznie

2. organizacja sprzedaje towary lub usługi wymienione w §4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Na przykład:

- prowadzi usługi porad prawnych

- organizuje eventy, na które sprzedaje bilety

- sprzedaje komputer, aparat fotograficzny czy inne produkty elektroniczny które posiada, a które nie są jej już potrzebny,

- sprzedaje płyty cd z muzyką wykonawców współpracujących z organizacją.

Kiedy organizacje pożytku publicznego nie muszą mieć kasy fiskalnej?

Organizacja nie musi mieć kasy fiskalnej w momencie gdy:

1. sprzedaż dla osób prywatnych NIE przekroczyła sumy 20 tysięcy złotych rocznie

2. sprzedaje swoje towary czy usługi wyłącznie osobom fizycznym, do ich działalności gospodarczej lub osobom prawnym (np. przedsiębiorcom, fundacjom, stowarzyszeniom, samorządom, itd.)

3. sprzedaje swoje usługi i towary (wysyłkowo) osobom prywatnym ale jest to TYLKO sprzedaż bezgotówkowa (przelewy, systemy opłaty on-line, BLIK)

Zasady zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej są określone w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Rozporządzenie to jest co roku aktualizowane. 

Jak powinna być używana kasa fiskalna w fundacjach i stowarzyszeniach?

Używając kasy fiskalnej należy pamiętać o kilku rzeczach. Ich zaniedbanie może mieć kosztowne skutki w postaci kar finansowych.

Obecnie większość kas to kasy ONLINE, czyli takie, które za pomocą internetu przesyłają zapisane w pamięci transakcje do Centralnego Repozytorium Kas prowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową. Dlatego też, pracownik NGO odpowiedzialny za użytkowanie kasy powinien upewnić się, że urządzenie jest w trybie online czyli ma dostęp do internetu.

Jeśli kasa ONLINE pracuje w miejscach gdzie nie ma dostępu do internetu, to trzeba złożyć do Naczelnika Urzędu Skarbowego wniosek o wyrażenie zgody na przesyłanie danych z kasy do CRK w określonych odstępach czasowych.

Warto pamiętać, że z każdej transakcji jest obowiązek wystawienia i wydania paragonu fiskalnego dla kupującego. Nie wydanie paragonu fiskalnego może być traktowane jako wykroczenie skarbowe lub nawet przestępstwo skarbowe.

Powinien być przeprowadzony regularny przegląd kasy. I sprawdzenie takich rzeczy jak np. czy poprawnie drukują się paragony, czy produkty mają poprawne stawki podatku.

Na koniec każdego dnia sprzedażowego, powinien być wykonany  "raport dobowy" - specjalny fiskalny wydruk z kasy, który potwierdza dzienną sprzedaż.

Wszystkie raporty dobowe z całego miesiąca są gromadzone i po zakończeniu miesiąca przekazywane do księgowości.

Na koniec miesiąca wykonuje się "raport miesięczny".