Terminale POS są coraz powszechniejsze w punktach handlowo-usługowych. Dlatego warto poznać podstawowe informacje na temat tego instrumentu płatniczego. I sprawdzić jak działa terminal, w jaki sposób łączy się z WiFi czy czym się różni terminal stacjonarny od mobilnego?
Terminal POS (Point of Sale) to urządzenie, które pozwala na płatność kartą lub innymi rodzajami płatności bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych. Dzięki temu obsługa klienta przez przedsiębiorcę przebiega szybciej, bardziej komfortowo i jest o wiele mniejsze ryzyko błędu niż w przypadku płatności za pomocą gotówki.
Standardowe, najczęstsze działanie terminal POS, krok po kroku wygląda tak:
Obecnie działające terminale POS posiadają liczne zabezpieczenia, dzięki którym przeprowadzone transakcje bezgotówkowe są w pełni bezpieczne. Takie technologie jak chip&PIN czy NFC skutecznie chronią przed oszustwami i kradzieżami podczas płatności bezgotówkowych. Co więcej, terminal POS może być zintegrowany z systemem monitoringu, co pozwala na bieżąco na kontrolę przeprowadzanych transakcji.
Współczesne terminale POS mają funkcje programów lojalnościowych, które pozwalają sprzedawcom nagradzać stałych klientów rożnymi gratyfikacjami. To oczywiście buduje pozytywne relacje i więzi na linii sklep-klient. To również zachęca klientów do częstszego odwiedzania danego punktu usługowo-handlowego. Dodatkowo, terminal POS oferuje rzetelną analizę sprzedaży. Dzięki temu sprzedawca wie, które produkty sprzedają się najlepiej, a nawet w które dni lub godziny jest największa sprzedaż. To oczywiście pozwala budować skuteczne strategie marketingowe.
Dzięki terminalom POS można spersonalizować obsługę klienta. Terminal POS umożliwia tworzenie profili klientów, czy przypisywanie poszczególnym klientom preferencji zakupowych. Oprócz tego sprzedawcy mogą mieć dostęp do historii zakupów czy specjalne uprawnienia, jakie ma dany klient. Tego typu funkcje pozwalają na bardziej indywidualne podejście do klienta. Pozwalają one na obsługę na wyższym poziomie i budowanie przyjaznej atmosfery zakupów oraz relacji z klientem.
jest wiele rodzajów terminali POS. Różnią się od siebie poziomem technologicznym, liczbą funkcjonalności czy designem. Generalnie terminale możemy podzielić na:
to najczęściej spotykany typ terminala. Wymaga stałego połączenia z siecią internetową za pomocą gniazda internetowego lub karty SIM oraz podłączenie do źródła zasilania.
to nieduże, ergonomiczne urządzenia bezprzewodowe. Przenośny terminal płatniczy łączy się z WiFi lub GPRS za pomocą karty SIM. Mobilne terminale są świetne w gastronomii, gdy trzeba podejść do stolika, żeby odebrać należność od klienta czy w branży kurierskiej.
Oczywiście to tylko podstawowe informacji. Terminale POS mają o wiele więcej, dużo bardziej wyrafinowanych funkcjonalności. Żeby zacząć przygodę z terminalami POS można skorzystać z oferty programu Polska Bezgotówkowa. Umożliwia on przedsiębiorcy odbiór terminala za 0 zł i korzystanie z niego przez 12 miesięcy bez opłat.