Szukaj
Strefa wiedzy

Skorzystaj ze źródła rzetelnych informacji dotyczących branży fiskalnej i sprawdź jaka jest cena systemów POS

23.07.2025
Sprzedaż środków trwałych a kasa fiskalna

Coraz większe grono przedsiębiorców objęte jest obowiązkiem rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Istnieją oczywiście możliwości zwolnienia z tego obowiązku. Czy sprzedaż środków trwałych podlega obowiązkowi rejestracji na kasie fiskalnej?
 

Czym są środki trwałe? Sprzedaż środka trwałego

Ustawa o rachunkowości stwierdza, że „za środki trwałe uznaje się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki.”

Przykłady środków trwałych, sprzedaż środka trwałego osobie fizycznej

Ustawa o PIT, mówi, że "środkami trwałymi są stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania":

  • budowle,
  • budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  • maszyny, urządzenia, środki transportu oraz inne przedmioty.

Warto pamiętać, że przewidywany okres ich użyteczności musi być dłuższy niż rok. Powinny być również wykorzystywane przez podatnika na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej albo przekazane do używania zgodnie z umową najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Obowiązek stosowania kasy fiskalnej przy  sprzedaży środka trwałego

Co więcej incydentalna sprzedaż środka trwałego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej określa wysokość obrotu osiąganego przez przedsiębiorcę w danym roku podatkowym. Zgodnie z przepisami jeśli został przekroczony limit obrotu 20 000 zł, przedsiębiorca był zobligowany do zakupu kasy rejestrującej.

Zwolnienie z kasy fiskalnej przy sprzedaży środków trwałych

Tak też mówi w swojej interpretacji z 3 lipca 2013 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Czytamy w niej, że przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia z kasy fiskalnej z powodu nieprzekroczenie limitu i pragnąc dokonać sprzedaży środków trwałych (maszyn) jest zobligowany uwzględnić wartość sprzedaży środków trwałych dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej bądź rolników ryczałtowych, w limicie uprawniającym go do korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Zatem, jeżeli po przekroczeniu tej kwoty, przedsiębiorca będzie dokonywać kolejnych transakcji na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, zobowiązany jest do ewidencji tych transakcji za pomocą kasy rejestrującej

W tej sytuacji nie miało znaczenia, że czynność była jednorazowa.

Obowiązek ewidencji na kasie fiskalnej

W Rozporządzeniu Ministra Finansów wydanym 22 grudnia 2022 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży po zastosowaniu kas rejestrujących jest punkt 47 załącznika do Rozporządzenia.

Wynika z niego, że obowiązek posiadania kasy fiskalnej nie dotyczy dostawy towarów i świadczenia usług, które zgodnie z przepisami o podatku dochodowym są klasyfikowane przez podatnika do środków trwałych

Należy jednak podkreślić, iż przepis dotyczy amortyzowanych środków trwałych.

Czym są amortyzowane środki trwałe?

Art. 22c ustawy o PIT wskazuje m.in. iż przedsiębiorca nie ma prawa amortyzować:

  • gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • budynków mieszkalnych razem ze znajdującymi się w nich dźwigami, lokali mieszkalnych będących odrębną nieruchomością, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a także prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, używanych w prowadzonej działalności gospodarczej albo wydzierżawionych lub wynajmowanych na podstawie umowy,
  • dzieł sztuki oraz eksponatów muzealnych.

Przychód ze sprzedaży środka trwałego można udokumentować fakturą

Zatem przy sprzedaży środkach trwałego, który może podlegać amortyzacji a limit transakcji nie przekracza 20 000 nie trzeba mieć kasy fiskalnej a całość można udokumentować fakturą.