Kasy fiskalne i terminale kasowe to urządzenia, które możemy spotkać w większości punktów usługowych i handlowych w naszym kraju. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami posiadać musi je każdy przedsiębiorca, który sprzedaje towary lub świadczy usługi osobom fizycznym nieprowadzącym swojej działalności gospodarczej. Zatem obowiązek rejestrowania swoich transakcji sprzedaży ciąży na każdym przedsiębiorcy, który działa w relacji B2C czyli businnes-to-consumer.
Posiadania urządzenia rejestrującego sprzedaż, takiego jak terminal kasowy, może być nie tylko obowiązkiem, ale także ogromną wygodą dla przedsiębiorcy. Oczywiście pod warunkiem, że dokona on odpowiedniego wyboru w zakresie zakupu tego urządzenia. Terminal kasowy to wielofunkcyjne urządzenie, które pozwoli nam korzystać z zalet terminala płatniczego oraz obowiązkowych funkcjonalności kasy fiskalnej. To ogromna wygoda, ale także zysk. Ponieważ już nigdy więcej nie zdarzy nam się utrata klienta ze względu na brak możliwości realizacji płatności kartą. Dodatkowo ogromną zaletą jest także oszczędność miejsca, co sprawdza się szczególnie w małych punktach sprzedaży.
Osobną gałęzią biznesu, korzystająca z kas fiskalnych są punkty usługowe, takie jak na przykład warsztaty samochodowe. To miejsca, gdzie bardzo często na ograniczonej powierzchni lokalu, mamy ogrom niezbędnych sprzętów i narzędzi. Nic więc dziwnego, że często pojawiającą się kwestią jest pytanie: „jaka kasa fiskalna do warsztatu samochodowego”. Odpowiedź może stanowić tu terminal kasowy, który nie tylko jest wygodny i łatwy w obsłudze, ale także mały i przenośny. Dzięki temu dopełnienie formalności i finalizacji zapłaty za usługę może odbyć się w dowolnym miejscy warsztatu. Zależnie od tego, gdzie znajduje się auto danego klienta, z którym się rozliczamy, jak i biorąc pod uwagę intensywność prac w warsztacie. W końcu warsztat samochodowy to miejsce, w którym często przebiegają głośne i mało estetyczne prace, umiejscowienie na stałe kasy fiskalnej w takiej przestrzeni może okazać się problematyczne. Nie tylko ze względu na wspomniany już komfort pracy zespołu oraz wygodę klienta, ale także ze względu na utrzymanie odpowiedniego stanu i czystości samego urządzenia. Mały terminal bez problemu można schować w szufladzie, tak aby nic się mu nie stało i wyjmować go wtedy, kiedy będzie potrzebny.
W każdym biznesie finalnie chodzi o to, aby zarabiać. Nic dziwnego, że często pojawiającym się hasłem w rozmowach z przedsiębiorcami jest: „kasa fiskalna cena 2020”. Urządzenia fiskalne mają zróżnicowane ceny. Wszystko zależy od ilości funkcjonalności ich systemu oraz tego jakie cechy w sobie łączą: czy jest to drukarka fiskalna, kasa czy też terminal. Warto, więc przed zakupem zastanowić się, czego potrzebuje nasz biznes i w oparciu o tę wiedzę dokonać wyboru. W większości przypadków sama drukarka fiskalna może okazać się niewystarczająca, nie daje bowiem możliwości generowania raportów . Dlatego lepiej przemyśleć zakup, niż być rozczarowanym i po chwili musieć inwestować w nowe urządzenie. Koszty zależą także od producenta . Renomowane marki mają wyższe ceny, ale na rynku dostępne są także przyzwoite jakościowo urządzenia rodzimej produkcji , w korzystnych cenach. Ceny wahają się od 1200 zł do nawet 5000 zł.