Kasy online są wyposażone w funkcję przesyłania danych do Centralnego Repozytorium Kas (CRK), a więc systemu prowadzonego przez administrację skarbową w celu analizowania poprawności rejestrowanych transakcji.
Do niedawna poszczególne podmioty gospodarcze mogły posiadać zwykłe kasy fiskalne z papierowym zapisem kopii. Niemniej sytuacja uległa zmianie i dziś w większości branż wymagane jest posiadanie nowoczesnych kas fiskalnych online, które korzystając z połączenia telekomunikacyjnego takiego jak: wi-fi, router, sieć gsm, łączą się na bieżąco z Centralnym Repozytorium Kas.
Te nowoczesne urządzenia umożliwiają bezpośrednią wymianę danych o sprzedaży między kasą a Centralnym Repozytorium Kas. Dzięki temu możliwy jest automatyczny przepływ informacji o rejestrowanych transakcjach.
Zadaniem Centralnego Repozytorium Kas jest gromadzenie oraz i przechowywanie paragonów fiskalnych, raportów dobowych czy informacji o dokonanych przeglądach technicznych. Z kolei po stronie przedsiębiorców leży obowiązek podłączenia posiadanego urządzenia online do Internetu oraz zapewnienie sprawnego funkcjonowania kasy.
Zarówno duże, jak i małe kasy fiskalne online pod względem funkcjonalnym zbytnio nie odbiegają od tradycyjnych kas rejestrujących. Podobnie jak wcześniej drukują one paragony fiskalne, które należy wydać klientowi.
Placówki gastronomiczne to nie tylko typowe bary czy restauracje. Zalicza się do nich także niewielkie lokale prowadzone w obrębie hoteli, zajazdów, schronisk czy pól campingowych. Nie można tutaj pominąć również usług związanych z wyżywieniem, które to są prowadzone w pensjonatach, domach wypoczynkowych, wagonach kolejowych oraz na statkach pasażerskich. Do placówek gastronomicznych zalicza się także te, które prowadzą ograniczoną działalność gastronomiczną, np. smażalnie, pijalnie czy lodziarnie.
Obecnie kasy fiskalne do gastronomii są konieczne. Muszą je posiadać wszyscy przedsiębiorcy, którzy zarządzają stacjonarną placówką gastronomiczną bez względu na to czy funkcjonuje ona przez cały rok czy tylko sezonowo. Bez znaczenia jest również rodzaj oferowanego jedzenia.
Kasy fiskalne online muszą obowiązkowo znajdować się w branży gastronomicznej wszędzie tam, gdzie serwowane są dania przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji. Nie może ich więc zabraknąć w restauracjach, barach, stołówkach, lodziarniach, smażalniach oraz w tych sklepach spożywczych, w których można zakupić ciepły posiłek jak: zapiekanka, hot dog, czy tortilla.
Usługi cateringowe to działalność zajmująca się przygotowywaniem gotowych dań, a więc śniadań, obiadów, podwieczorków czy posiłków regeneracyjnych i innych dań.
Przygotowywanie posiłków odbywa się w wyznaczonym miejscu w budynku gospodarczym. Klienci składają zamówienia na posiłki, które są uwzględnione w menu, a przygotowane dania są dostarczane do klientów pod wskazany adres. Nie ma natomiast możliwości spożywania posiłków w miejscu prowadzenia działalności. Czy zatem prowadząc działalność cateringową posiadanie kasy fiskalnej online jest konieczne?
Stosownie do zapisu art. 145b ust. 1 pkt 2 ustawy w zw. z § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. każdy przedsiębiorca prowadzący usługi cateringowe jest zobowiązany do wymiany kasy rejestrującej oraz prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej za pomocą kasy rejestrującej online od 1 stycznia 2021 roku.