Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy prawo o miarach wprowadziła obowiązek używania kas fiskalnych online przez wybrane grupy podatników. Nowe prawo ma na celu uszczelnienie luk podatkowych, a także ograniczenie wyłudzeń w podatkach VAT.
Kasy fiskalne online przesyłają bezpośrednio dane do Centralnego Repozytorium Kas. Są one wysyłane zazwyczaj co dwie godziny, jednak Repozytorium prowadzone przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej, może zmieniać dowolnie harmonogram przesyłu danych. Odbywa się to bez wiedzy przedsiębiorcy. Podatnik jest zobowiązany do udostępnienia kasie online dostępu do sieci internetowej.
Wszystkie kasy fiskalne zapisują elektroniczne kopie dokumentów sprzedaży w swojej wewnętrznej pamięci, jednak urządzenia w wersji online wysyłają je również do Centralnego Repozytorium Kas. Dodatkowo kasy online będą miały wprowadzane aktualizacje zdalnie, a więc będą one automatycznie pobierane z serwera producenta. Ważną zmianą jest ujednolicenie protokołu komunikacyjnego, dzięki czemu kasa współpracuje z terminalem płatniczym na zasadzie połączenia plug and play. Ogranicza to ilość błędów, które mają miejsce w przypadku ręcznego wprowadzania kwot do terminala płatniczego.
Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy w razie awarii kasy online mogą posiadać kasę rezerwową w wersji tradycyjnej. Odpowiedź na to pytanie niestety brzmi: nie. Jeśli przedsiębiorca jest zobligowany do posiadania kasy online, to kasa rezerwowa również musi być modelem online.
Podatnicy, którzy dokonują zakupu kasy fiskalnej online mogą odliczyć 90% ceny netto, przy czym ta kwota nie może być wyższa niż 700 zł. Trzeba wiedzieć, że ulga dotyczy przedsiębiorców zobligowanych do posiadania kas online, oraz nowych podatników, którzy dopiero dokonują pierwszego zakupu takiej kasy. Pozostali przedsiębiorcy będą mogli fiskalizować zwykłe kasy fiskalne do dnia 31 grudnia 2022 roku.