Czy zgodnie z wymogami prawa biuro rachunkowe musi mieć kasę fiskalną? Odpowiedź poniżej!
Biura rachunkowe świadczące usługi doradztwa podatkowego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych obligatoryjnie muszą posiadać kasy fiskalne.
Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy obrót takiego biura nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym 20.000 zł.
Wątpliwości dotyczą natomiast sytuacji, gdy biuro rachunkowe świadczy jedynie usługi w zakresie prowadzenia ewidencji oraz wypełniania deklaracji podatkowych. Czy wtedy również świadczy usługi doradztwa podatkowego i, co za tym idzie, musi posiadać kasę fiskalną?
W tym dokumencie, Ministerstwo Finansów przypomina, że:
„Czynności doradztwa podatkowego – zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o doradztwie podatkowym – dla celów stosowania tej ustawy obejmują zatem:
1) udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami;
2) prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie;
3) sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie;
4) reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt 1.”
Dalej jednak w tym samym piśmie czytamy:
„biorąc pod uwagę wykładnię językową terminu „doradztwo” oraz potoczne rozumienie tego terminu (…) należy zauważyć, iż doradztwo podatkowe sensu stricto obejmuje czynności polegające na udzielaniu porad z zakresu podatków czy też wskazywaniu sposobu postępowania w sprawie związanej z podatkami, w tym również na opracowaniu pewnej koncepcji czy strategii, którą podmiot np. podatnik może wykorzystać w prowadzonej przez siebie działalności np. do podjęcia lub zaniechania konkretnego działania.”
I konkluzja:
„czynności polegające na prowadzeniu ksiąg i ewidencji podatkowych z istoty swej bliskie są działalności zawodowej osób uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli czynnościom księgowym, a czynności polegające na sporządzaniu deklaracji i zeznań podatkowych mają w znacznej mierze charakter techniczny, a nie prawny, choćby z tego względu, że sporządzane są na podstawie innych dokumentów, w szczególności ksiąg rachunkowych (...). Tym samym czynności te nie stanowią doradztwa (...), niezależnie od tego, że zostały uznane za czynności doradztwa podatkowego w rozumieniu ustawy o doradztwie podatkowym (...). „
Co to oznacza?
Z tego pisma MF wynika, że biuro rachunkowe, które wykonuje wyłącznie usługi o charakterze rachunkowo-ewidencyjnym, nie musi posiadać kasy fiskalnej.
Oczywiście, jeżeli obrót tego biura zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł.