Decydując się na czytnik do kart płatniczych trzeba wziąć pod uwagę to, gdzie będzie się go użytkować oraz fakt czy ma być połączony z kasą. Terminal płatniczy świetnie sprawdza się w systemie POS, gdzie wykorzystuje się smartfony lub tablety czy też komputery z odpowiednim oprogramowaniem ERP, dzięki któremu możliwe jest rejestrowanie transakcji i jednoczesne monitorowanie stanów magazynowych. Łatwiejsze jest także raportowanie oraz dostęp do statystyk. Oczywiście terminal płatniczy stacjonarny lub mobilny może także się sprawdzić w dużych sklepach i sieciach handlowych. W przypadku wykonywania pracy i sprzedawania produktów czy usług w różnych miejscach, odpowiedni będzie rzecz jasna terminal mobilny. Kasa fiskalna mobilna łączy się z siecią za pośrednictwem GPRS, WiFi lub Bluetooth. Również terminal płatniczy może łączyć się z siecią bezprzewodowo, podobnie z kasą fiskalną. Możemy wyróżnić jeszcze terminal aplikacyjny, który jest jeszcze stosunkowo mało rozpowszechniony. To po prostu aplikacja na tablet lub smartfon, która umożliwia pobieranie płatności zbliżeniowych.
Przy wyborze terminala do kart płatniczych trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na wygodę. Model zintegrowany z kasą zapewnia przesyłanie kwoty transakcji z kasy bezpośrednio na czytnik. Dane dokonanej transakcji przesyłane są z powrotem na kasę. Dzięki temu poza wydrukiem z terminala otrzymujemy również wydruk paragonu z kasy bądź drukarki fiskalnej. Wszystkie transakcje dokonywane w ten sposób są ujęte w raporcie kasowym, co ułatwia pracę wszystkim sprzedawcom.
Przede wszystkim czytnik do kart płatniczych powinien zapewniać sprawne i szybkie raportowanie. Istotny jest także czas księgowania, który w zależności od modelu może wynieść od 1 do 7 dni. W dzisiejszych czasach istotne znaczenie ma fakt, by możliwe było nie tylko zapłacenie zbliżeniowe kartą, czy sczytanie chipa karty po jej włożeniu do czytnika, ale również dokonanie płatności przy użyciu telefonu, a także tzw. transakcje łączone czyli część kartą i część gotówką. Taki system przydaje się również w przypadku kart podarunkowych, voucherów i wszelkiego typu kart przeznaczonych do odczytu oferowanych w sklepach. Dzięki temu klient może wykorzystać kartę, a po przekroczeniu limitu dopłacić brakującą kwotę przy użyciu karty płatniczej. Zatem terminal musi również obsługiwać również innego typu karty z paskiem magnetycznym i zapisaną kwotą.
Terminale płatnicze gwarantują wydruk rachunku razem z logo, co jest dodatkowym atutem. Ponadto, jeśli wyposażone są w system DCC można płacić kartą w walucie, jaką dysponuje karta płatnicza. Dynamiczny przelicznik walut sprawdza się niewątpliwie w branży restauracyjnej i hotelowej w miejscach chętnie odwiedzanych przez turystów z zagranicy. Zatem, to jaki terminal wybierzesz zależy w dużej mierze od twoich potrzeb im więcej funkcji i im bardziej pojemna karta SD do rejestracji transakcji, tym lepiej.