Kasa fiskalna to urządzenie do rejestracji sprzedaży, które, w przeciwieństwie do drukarki fiskalnej, działa samodzielnie, bez potrzeby podłączania zewnętrznego komputera z oprogramowaniem.
Kasa fiskalna to urządzenie, na którym rejestruje się sprzedawane produkty i świadczone usługi. Potwierdzenie tego rodzaju transakcji jest drukowane w postaci paragonu fiskalnego. Pozwala on, osobie płacącej za towar lub usługę na dokładny wgląd w to, za co zapłaciła. Jest tam podana dokładna cena za poszczególny towar/usługę oraz łączna kwota. Paragon może służyć również jako dowód zakupu, kiedy np. klient chce zareklamować kupiony wcześniej produkt.
Paragon drukowany jest w dwóch kopiach. Jedna trafia do klienta jako dowód zakupu, druga na potrzeby firmy. Kasa rejestrująca służy również przedsiębiorcy do rozliczeń z systemem fiskalnym.
Kasa fiskalna, żeby mogła być dopuszczona do sprzedaży musi posiadać homologację. To rodzaj certyfikatu, potwierdzający zgodność urządzenia z przepisami administracyjnymi i wymaganiami technicznymi, który wydaje Główny Urząd Miar.
Fiskalizacja oznacza przystąpienie do ewidencjonowania na kasie fiskalnej w trybie fiskalnym. Od tego momentu zapisane na kasie informacje będą ewidencjonowane, stając się podstawą określenia obrotu podatnika i ustalenia wysokości podatku.
Zazwyczaj, po nabyciu kasy fiskalnej przez przedsiębiorcę, fiskalizacji dokonuje serwisant urządzenia.
Obowiązek posiadania kasy lub drukarki fiskalnej obejmuje przedsiębiorców, którzy sprzedają swoje towary/usługi osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej, a także rolnikom ryczałtowym, którzy są zwolnieni z obowiązku opłacania podatku VAT.
Przedsiębiorca nie musi kupować urządzenia fiskalnego, jeżeli obrót jego firmy nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym 20.000 zł.
Z takiego zwolnienia nie mogą skorzystać przedsiębiorcy którzy sprzedają ( bez względu na obrót) m.in.: gaz płynny, elementy do silników spalinowych, nadwozia do pojazdów spalinowych, sprzęt radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjny czy perfumy.
W przypadku usług, ze zwolnienia nie mogą skorzystać przedsiębiorcy oferujący: przewóz osób i bagażu, naprawę pojazdów, doradztwo podatkowe, usługi gastronomiczne, kosmetyczne czy fryzjerskie.
Kasa fiskalna składa się z:
Co dwa lata kasy fiskalne muszą przejść obowiązkowy przegląd techniczny. Taki przegląd odnotowywany jest w książce serwisowej kasy. Kontrolerzy z Urzędu Skarbowego sprawdzają w pierwszej kolejności: moduł fiskalny, nienaruszalność plomb na obudowie i poprawność (oraz regularność) wpisów w książce serwisowej kasy. Koszt takiego przeglądu to ok. 150 zł.
Kasy fiskalne dzielą się na:
Od ponad roku przedsiębiorcy mogą (lub niektórzy muszą) stosować kasy fiskalne ONLINE.
Kasy fiskalne ONLINE to kategoria urządzeń fiskalnych, które komunikują się z Centralnym Repozytorium Kas (CRK) funkcjonującym przy Ministerstwie Finansów.
Kasy ONLINE przesyłają do CRK szereg danych m. in.: raporty dobowe, paragony fiskalne, dokumenty niefiskalne, a także informacje o dokonanych przeglądach okresowych.
Kasy ONLINE łączą się z Repozytorium co dwie godziny.
Użytkownik kasy ONLINE musi zapewnić urządzeniu dostęp do internetu, dzięki któremu kasa może łączyć się z Repozytorium.
Dwie najistotniejsze zmiany jakie zaszły, w ostatnich latach, w zapisach prawnych dotyczących urządzeń fiskalnych to:
Wprowadzenie, dla wybranych branż, obowiązku stosowania kas ONLINE
Do obowiązku prowadzenia ewidencji za pośrednictwem kas ONLINE podatnicy są zobowiązani w następujących terminach.
Rozporządzenie Ministerstwa Finansów z czerwca 2020 roku, zezwala wybranym branżom na stosowanie kas wirtualnych, czyli kas w formie aplikacji zainstalowanej na telefonie, tablecie czy komputerze. Taką możliwość mają: gastronomia, hotele, pensjonaty, branża transportowa oraz firmy zajmujące się sprzedażą węgla. Kasy wirtualne nie zastępują tradycyjnych kas sprzętowych, lecz mają stanowić dla nich jedynie alternatywę.
Kasy fiskalne należy kupować pod kątem profilu działalności biznesowej. Na rynku jest wiele kas i każdy przedsiębiorca, niezależnie czy prowadzi niewielką działalność, czy też duży punkt handlowo-usługowy znajdzie odpowiednie dla siebie urządzenie.
Dla:
świetnym rozwiązaniem będzie kasa Ergo ONLINE.
Najważniejsze funkcje Ergo ONLINE
Dla wszystkich tych przedsiębiorców, dla których ważne są transakcje bezgotówkowe, a mobilność i gabaryty są istotnym parametrem, świetnym rozwiązaniem będzie Pospay ONLINE.
Najważniejsze funkcje POSPAY ONLINE
Dla większych punktów handlowych ( markety, delikatesy, sklepy średniej wielkości) znakomitym rozwiązaniem będzie kasa Neo ONLINE.
Najważniejsze funkcje Neo ONLINE
Kasy fiskalne to wielofunkcyjne urządzenia, przeznaczone dla wielu branż. Z pewnością każdy przedsiębiorca znajdzie odpowiedni, dla siebie i swojej działalności biznesowej, model kasy fiskalnej.