Tradycyjne oferty na korzystanie z terminali płatniczych powiązane są z opłacaniem comiesięcznego abonamentu. Co jednak z przedsiębiorcami, których biznesy charakteryzują się sezonową sprzedażą lub niewielka ilością przyjmowanych płatności bezgotówkowych. Rozwiązaniem jest terminal płatniczy bez abonamentu.
Poszukiwania odpowiedniej oferty należy rozpocząć od ustalenia swoich potrzeb. Podstawową korzyścią ofert abonamentowych jest niższa prowizja od transakcji. Wynosi ona zazwyczaj pomiędzy 0,59 – 0,69 %. Decydując się na zakup własnego terminala, musimy już liczyć się z prowizją na poziomie 1,45 – 1,75 %. Przy obsłudze niewielkiej ilość transakcji kartami płatniczymi może się okazać, że roczny koszt abonamentu przewyższa jednak koszt korzyści z niższej prowizji. Warto więc dokonać wstępnej kalkulacji i porównać koszta przez pryzmat naszego biznesu.
Jeśli prowadzimy biznes sezonowy, obsługując klientów tylko w wybrane miesiące w roku, może nam się nie opłacać zobowiązanie abonamentowe na cały rok. Średni koszt abonamentu to 50 zł, więc roczny koszt dzierżawy terminala kart płatniczych może wynieść 600 zł. Warto więc w tym wypadku sprawdzić, czy bardziej nie opłaca nam się zakupić terminal płatniczy na własność. Poniesiemy większy koszt jednorazowo, ale w trakcie prowadzenia działalności ponosimy już jedynie koszty prowizji od faktycznie dokonanych płatności.
Ciekawą propozycję dla nowych przedsiębiorców lub tych dopiero rozważających wprowadzenie obsługi płatność bezgotówkowych jest Program Polska Bezgotówkowa. Jeśli spełniamy warunki przystąpienia do programu, będziemy mogli korzystać z terminala płatniczego bez kosztów abonamentu i opłat prowizyjnych przez okres 12 miesięcy. W ramach tej inicjatywy możemy otrzymać maksymalnie 3 terminale. Program Polska Bezgotówkowa szybko zyskał na popularności i przekonał tysiące przedsiębiorców do wdrożenia płatności elektronicznych.
Zakup terminala płatniczego na własność może się opłacać niektórym przedsiębiorcom. Porównanie kosztów użytkowania terminala w abonamencie i tego kupionego na własność musimy dokonać na podstawie specyfiki konkretnego biznesu. Jednorazowa inwestycja w zakup terminala bez abonamentu może być szczególnie ciekawa dla działalności sezonowej oraz przedsiębiorców okazjonalnie korzystających z płatności bezgotówkowych.