Obecnie w każdym prężnie rozwijającym się punkcie handlowym czy usługowym oprócz wysokiej jakości kasy fiskalnej powinien znajdować się stacjonarny lub przenośny terminal płatniczy. Z pomocą tego urządzenia można bowiem w szybki sposób przeprowadzać poszczególne transakcje bezgotówkowe z użyciem kart. Jak wygląda obsługa terminala krok po kroku?
Aby móc przeprowadzać poszczególne transakcje bezgotówkowe musi być zapewniona komunikacja pomiędzy terminalem płatniczym, a kasą fiskalną. Wygląda ona w następujący sposób. Po naciśnięciu odpowiedniego klawisza na kasie fiskalnej wysyła ona do terminala polecenie płatności wraz z kwotą, a później oczekuje na przeprowadzenie zleconej transakcji bezgotówkowej przez to urządzenie.
Po wykonaniu transakcji płatniczej oraz wydrukowaniu przez terminal potwierdzenia, kasa fiskalna zostaje o tym poinformowana i automatycznie kończy realizację transakcji poprzez wydrukowanie paragonu fiskalnego. W przypadku odmowy, a więc braku akceptacji karty, klient musi dokonać płatności gotówkowej.
Terminal płatniczy to urządzenie, które posiada mnóstwo zalet. Podłączenie tego urządzenia do kasy:
Decydując się na zakup terminala płatniczego pierwszym krokiem jaki trzeba wykonać jest prawidłowe podłączenie go do kasy fiskalnej. Dokonywanie płatności za pomocą terminala płatniczego przebiega w następujący sposób:
Na zakończenie sprzedawca jest zobowiązany do wydrukowania z kasy paragonu fiskalnego dla klienta.
Wszystkie mobilne terminale płatnicze umożliwiają wykonywanie płatności zbliżeniowych oraz obsługują wszystkie karty kredytowe i debetowe poszczególnych banków.
Poszczególne urządzenia płatnicze wraz z dedykowanymi aplikacjami są niezmiernie proste w obsłudze oraz zawsze zaopatrzone w przejrzyste instrukcje użytkowania.
Przenośny terminal płatniczy to bardzo praktyczne i funkcjonalne urządzenie z którego z roku na rok korzysta coraz więcej przedsiębiorców. Z jego pomocą można dokonywać transakcji nie tylko w punktach stacjonarnych, ale również mobilnych. Przenośne wersje terminali posiadają coraz częściej taksówkarze, konduktorzy oraz handlarze na targowiskach.
Rozważając nabycie tego urządzenia, każdy przedsiębiorca musi liczyć się z ponoszeniem dodatkowych kosztów, wśród których można wymienić: opłatę za dzierżawę, prowizję od poszczególnych transakcji oraz opłatę aktywacyjną.
W zależności od prowadzonej działalności gospodarczej, każda zainteresowana osoba może dobrać ofertę, która będzie najkorzystniejsza dla jej firmy. Jeżeli w ciągu miesiąca dana firma dokonuje niewielkiej liczby transakcji, wówczas warto rozważyć nabycie terminala na własność. Wówczas to ponosi się tylko i wyłącznie jednorazowy koszt jego zakupu, który to wysokości od 199 do 270 zł.
Terminal można otrzymać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów w ramach programu Polska Bezgotówkowa. To wspólna inicjatywa Związku Banków Polskich, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, agentów rozliczeniowych oraz organizacji płatniczych Visa i Mastercard. Jej celem jest zniesienie opłaty dla przedsiębiorców przy instalacji terminala płatniczego oraz kosztów jego użytkowania przez pierwsze 12 miesięcy od zainstalowania.