Rozwój mobilności w rozwiązaniach płatniczych jest jednym z najważniejszych trendów ostatnich lat. Zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy coraz chętnej korzystają z nowoczesnych technologii opartych na płatnościach bezgotówkowych. Dlatego jednym z coraz powszechniej stosowanych urządzeń jest mobilny czytnik kart płatniczych.
Jako klienci chcemy dokonywać płatności szybko, wygodnie i bezpiecznie. No i oczywiście oczekujemy możliwości zapłacenia kartą czy telefonem praktycznie w każdym miejscu. W Polsce mamy już ponad 42 mln kart płatniczych, a co równie istotne, już prawie 90% transakcji odbywa się zbliżeniowo. Liczby te potwierdzają, jak bardzo cenimy właśnie szybkość i wygodę. Trend ten jest korzystny dla wszystkich. Dla przedsiębiorców to mniejsze kolejki przy kasach, a dla klienta ekspresowe zakupy.
Ciekawą informacją jest fakt, że w tej chwili już wszystkie terminale płatnicze w Polsce obsługują płatności zbliżeniowe. To w połączeniu z powszechnością ich stosowania czyni nas europejskim lider w tej kwestii. Dodatkowo niedawno została podjęta decyzja o podniesieniu limitu płatności bezstykowych bez kodu Pin do 100 zł. Wszystkie te czynniki pokazują jak szybko adaptujemy się do nowych rozwiązań technologicznych.
Możliwości zapłacenia kartą oczekujemy już w każdym miejscu. Elektroniczne płatności już nie tylko kojarzą się nam z dużymi sklepami i galeriami handlowymi, ale tak samo chcemy opłacać zakupy na bazarkach, czy przy dostawach do domu. Mobilny czytnik kart płatniczych stał się więc niezbędnym wyposażeniem większości przedsiębiorców. Punkty handlowe i usługowe nieprzyjmujące płatności bezgotówkowych mogą być narażone na utratę klientów, którzy nie lubią nosić przy sobie gotówki.
Karty płatnicze coraz rzadziej są wyjmowane z portfeli. Coraz częściej korzystamy z nowoczesnych rozwiązań, które mamy pod ręką. Płacimy za zakupy smarfonami, smartwatchami, czy nawet opaskami fitness. Rozwój technologii sprawia, że płatności zbliżeniowe na terminalach mobilnych są coraz szybsze i jednocześnie bezpieczniejsze. Nie musimy już nawet wpisywać PINu, gdyż nowoczesne telefony pozwalają nam potwierdzić płatność biometrycznie, a smartwatche autoryzują płatność monitorując nasze tętno.
Mobilne terminale płatnicze (mPOS) w przeciwieństwie do tradycyjnych (najczęściej na abonament) kupujemy na własność. Cena terminala płatniczego mobilnego oscyluje pomiędzy 300-500 zł. Na początku ponosimy jednorazowy koszt, a później opłacamy już tylko prowizję od dokonanych transakcji. Wynosi ona zazwyczaj pomiędzy 1,45-1,75%, niezależnie od ilości obsłużonych płatności. Tego typu oferta jest najkorzystniejsza dla małych firm, które nie obsługują regularnie dużej ilości płatności bezgotówkowych. Mobilny czytnik kart płatniczych jest też doskonałą alternatywą dla biznesów sezonowych, nie generując kosztów w czasie przestoju.