Jednym z najważniejszych obowiązków przedsiębiorcy dotyczących kasy fiskalnej jest generowanie raportów fiskalnych. Czym jest taki raport i jak należy go sporządzić?
Obecnie, kiedy z płatności bezgotówkowych korzysta zdecydowana większość klientów, a prawo nakazuje przedsiębiorcy zapewnić taką formę płatność klientom, wydaje się, ze terminal płatniczy to oczywistość dla każdego punktu handlowo – usługowego. Jednak nie musi tak być, bo istnieją urządzenia fiskalne, które przyjmują płatności bezgotówkowe bez użycia terminala.
Trwają wakacje, więc biznesy sezonowe mnożą się jak grzyby po deszczu. Budki z lodami, kawą, słodkim i słonymi przekąskami są w każdej miejscowości turystycznej. Czy handlujący w nich sprzedawcy muszą mieć kasę fiskalną?
Coraz większe grono przedsiębiorców objęte jest obowiązkiem rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Istnieją oczywiście możliwości zwolnienia z tego obowiązku. Czy sprzedaż środków trwałych podlega obowiązkowi rejestracji na kasie fiskalnej?
Czy zamknięcie i ponowne otwarcie działalności gospodarczej zmienia coś w obowiązku posiadania kasy fiskalnej? Czy przedsiębiorca może korzystać z ustawowych zwolnień? Czym się różni zawieszenie od zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej?
Ustawa o VAT nakłada na przedsiębiorców obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Istnieje oczywiście wiele wyjątków od tego obowiązku. Czy usługi kulturalne i rozrywkowe są zwolnione z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?
Czy w momencie zakończenia korzystania z kasy fiskalnej przez przedsiębiorcę należy ją zutylizować? A jeżeli tak, to na jakich warunkach to zrobić?
Gdy przedsiębiorca przechodzi wyłącznie na sprzedaż wysyłkową może zrezygnować z kasy fiskalnej? Jakie warunki musi spełnić?
Jeżeli przedsiębiorca nie przekracza określonego limitu obrotów nie musi nabywać kasy fiskalnej. Jak obliczyć ów limit obrotów? Wyjaśniamy!